Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Labyrint sveta

25. máj 2023 - 22. október 2023

Nadčasové texty Jana Amosa Komenského v kurátorskom výbere Jaroslava Anděla prepojené s kolážovými ilustráciami Miroslava Huptycha, doplnené najvzácnejšími vydaniami Komenského tlačí zo 17. – 18. storočí.
Túžba po osobnej a náboženskej slobode, hľadanie a nachádzanie zmyslu života – aj o tom bol život jedného z najvýraznejších mysliteľov, humanistu, kňaza, pedagóga a spisovateľa Jana Amosa Komenského. Jeho literárny odkaz je veľmi rôznorodý a obsiahly. Písal po latinsky ale i po česky. A pri príležitosti 400. výročia vzniku jeho diela Labyrint sveta a raj srdca ale aj minuloročného 430. výročia jeho narodenia pripravila Slovenská národná knižnica v spolupráci s Veľvyslanectvom ČR na Slovensku a Českým centrom Bratislava túto výstavu. Je inšpirovaná životom osobnosti, ktorá významným spôsobom ovplyvnila smerovanie vedy, filozofie a pedagogiky nielen v Čechách a na Slovensku, ale aj v kontexte európskych dejín. Veď nie nadarmo je známy ako „učiteľ národov“. Preslávil sa však aj na svoju dobu revolučnými tvrdeniami „opakovanie je matkou múdrosti“ a „škola hrou“.

V Labyrinte sveta a raji srdca putuje hlavný hrdina mestom, ktorému dal autor podobu alegorického obrazu sveta. Návštevník výstavy cez vybrané texty prechádza Labyrintom sveta, konfrontuje symbolický príbeh so stavom dnešnej spoločnosti a ostáva ohromený aktuálnosťou Komenského úvah o ľudských vlastnostiach a motiváciách ich správania.

Podrobnosti

Začiatok:
25. máj 2023
Koniec:
22. október 2023

Mestské udalosti

Literárne múzeum SNK
M.R.Štefánika 11
Martin, 03601
+ Mapa Google
sk_SKSlovak

Región Turiec: Ideálna destinácia pre využitie rekreačných poukazov

Sviatok vody a včiel oslávili tisícky návštevníkov

V lete budete v Turci určite mať kam ísť