Región

Región Turiec je unikátne miesto, ktoré sa rozprestiera medzi dvoma národnými parkmi a to národný park Veľká Fatra a Malá Fatra. Z juhu región uzatvárajú Kremnické vrchy a pohorie Žiar. Súčasťou regiónu je aj 34 chránených krajinných území. V súčasnosti sa na území nachádza 59 značených turistických chodníkov s celkovou dĺžkou 491,6 km.  Medzi najznámejšie patria Blatnická a Gaderská dolina vo Veľkej Fatre, známe vápencovými a dolomitovými útvarmi. Medzi turistické ciele v Lúčanskej Malej Fatre na turčianskej strane patria vrcholy Kľak, Veľká Lúka, Krížava, v Kriváňskej Malej Fatre sú to Kľačianska Magura, Fatranský Kriváň alebo Chleb. V poslednom období rastie popularita Valčianskej doliny.

Región je bohatý na prírodné a minerálne pramene, medzi ktoré patrí napríklad Budiš, Fatra či Kláštorná. Načapovať minerálku priamo s prameňa si môžete v obci Budiš, neďaleko Turčianskych Teplíc.

Dôležitým bodom na turistickej mape je aj kúpeľné mesto Turčianske Teplice. Tu môže turista hlavne regenerovať v známych kúpeľoch, alebo môže využiť aj Aquapark a kúpalisko Vieska. V Turčianskych Tepliciach sa nachádzajú pôvodné historické kúpeľné stavby, ktoré však prechádzajú postupnou rekonštrukciou a modernizáciou. Významný pre cestovný ruch je i kúpeľný park v Turčianskych Tepliciach .

Turiec spolu s Liptovom sú regióny s najvyšším počtom kultúrno-historických pamiatok v rámci Slovenskej republiky. V Turci je 274 evidovaných pamiatok v okrese Martin. Mesto Martin je vládou vyhlásené za Centrum národnej kultúry Slovákov. Na území regiónu Turiec v rámci Slovenska je najvyššia koncentrácia múzeí a galérií. Niektorí z nich sú jedinečné ako napr. Hasičské múzeum v Martine, a pod.. Za zmienku stojí aj jediná technická pamiatka, ktorá sa v regióne nachádza – Turčekovský vodovod.

V regióne sa nachádza niekoľko zrúcanín hradov, ktoré môžu byť cieľom turistiky. Sklabinský hrad je v správe občianskeho združenia.

sk_SKSlovak

V lete budete v Turci určite mať kam ísť

Krásy Turca sme úspešne prezentovali na veľtrhoch cestovného ruchu

Turiec aj na Holiday World & Region World v Prahe 2024