Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

Hrady Turca | Etnografické múzeum v Martine

13. mája 2023 @ 10:00 - 31. marca 2024 @ 17:00

Poznáte hrady vo svojom okolí? Slovensko je krajinou posiatou stredovekými hradmi, z ktorých často zostali len ruiny. Na malom území Turčianskej kotliny ich je hneď niekoľko, no v porovnaní s ostatnými regiónmi sú turčianske kamenné hrady menej známe.

Výstava Hrady Turca, realizovaná s finančnou podporou mesta Martin, priblíži návštevníkom kamenné hrady nášho regiónu a oživí ich niekdajšiu podobu. Prostredníctvom modelov, fotografií, zaujímavých informácií a dobových predmetov sa ocitnete na Znievskom, Blatnickom, Sklabinskom a Sučianskom hrade. Výstava potrvá od 13. 5. 2023 do 31. 3. 2024.

Rekonštrukcie hradov v podobe zmenšených modelov, ktorých autorom je archeológ Slovenského národného múzea v Martine Marek Both, sú v mierkach 1:200 alebo  1:72. „Na výstave bude vystavených šesť modelov turčianskych hradov. Zmenšeniny som vyrábal prevažne z polystyrénu, dreva a papiera. Vyrobiť jeden model mi trvalo približne dva mesiace,“ ozrejmil autor.

Okrem rekonštrukcií hradov nájdete na výstave archeologické nálezy pochádzajúce najmä z oblasti Turca, ako napríklad remeselnícke výrobky každodennej potreby, časti konského postroja, chladné i palné zbrane a ďalšie zaujímavé artefakty. Vystavené predmety sú zo zbierok Slovenského národného múzea v Martine.

Výstava Hrady Turca bude otvorená v deň celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií, v rámci ktorej si môžete v múzeu vychutnať aj iný pestrý program.

Podrobnosti

Začiatok:
13 mája @ 10:00
Koniec:
31. marca 2024 @ 17:00

Miesto udalosti

Etnografické múzeum
Malá hora 2
Martin, 03680
+ Google Map
View Miesto udalosti Website