Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Hrady Turca | Etnografické múzeum v Martine

13. máj 2023 @ 10:00 - 2. apríl 2024 @ 17:00

Poznáte hrady vo svojom okolí? Slovensko je krajinou posiatou stredovekými hradmi, z ktorých často zostali len ruiny. Na malom území Turčianskej kotliny ich je hneď niekoľko, no v porovnaní s ostatnými regiónmi sú turčianske kamenné hrady menej známe.

Výstava Hrady Turca, realizovaná s finančnou podporou mesta Martin, priblíži návštevníkom kamenné hrady nášho regiónu a oživí ich niekdajšiu podobu. Prostredníctvom modelov, fotografií, zaujímavých informácií a dobových predmetov sa ocitnete na Znievskom, Blatnickom, Sklabinskom a Sučianskom hrade. Výstava potrvá od 13. 5. 2023 do 2. 4. 2024.

Rekonštrukcie hradov v podobe zmenšených modelov, ktorých autorom je archeológ Slovenského národného múzea v Martine Marek Both, sú v mierkach 1:200 alebo  1:72. „Na výstave bude vystavených šesť modelov turčianskych hradov. Zmenšeniny som vyrábal prevažne z polystyrénu, dreva a papiera. Vyrobiť jeden model mi trvalo približne dva mesiace,“ ozrejmil autor.

Okrem rekonštrukcií hradov nájdete na výstave archeologické nálezy pochádzajúce najmä z oblasti Turca, ako napríklad remeselnícke výrobky každodennej potreby, časti konského postroja, chladné i palné zbrane a ďalšie zaujímavé artefakty. Vystavené predmety sú zo zbierok Slovenského národného múzea v Martine.

Výstava Hrady Turca bude otvorená v deň celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií, v rámci ktorej si môžete v múzeu vychutnať aj iný pestrý program.

Podrobnosti

Začiatok:
13. máj 2023 @ 10:00
Koniec:
apríl 2 @ 17:00

Mestské udalosti

Etnografické múzeum
Malá hora 2
Martin, 03680
+ Mapa Google
Zobraziť webovú stránku Miesto udalosti
sk_SKSlovak

Krásy Turca sme úspešne prezentovali na veľtrhoch cestovného ruchu

Turiec aj na Holiday World & Region World v Prahe 2024

Majstrovstvá Žilinského kraja v zjazdovom lyžovaní navštívilo 305 pretekárov