Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Keď sa zima opýta

15. október 2023 @ 10:00 - 16:00

Jeseň bola pre našich predkov obdobím zberu a uloženia úrody. Zoznámte sa aj Vy s činnosťami, ktoré v minulosti sprevádzali na vidieku spracovanie a uskladnenie úrody na podujatí Keď sa zima opýta. Uskutoční sa v nedeľu 15. októbra 2023 v Múzeu slovenskej dediny. Súčasťou programu, ktorý bude trvať od 10.00 do 16.00 hod., budú vystúpenia folklórnych súborov Drotár z Dlhého Poľa pri Žiline a Hradisko z Vrútok a folklórnych skupín z Podhradia a Sklabine. Vystúpia aj ľudové hudby Podhradská muzika z Podhradia a ľudová hudba pri FS Hradisko. Uvidíte, ako sa tlačila kapusta do suda a od folkloristov z FSk Podhradie získate zaručený recept na kyslú kapustu, ktorá bola spolu so sušenými jabĺčkami a šípkami významným zdrojom vitamínov v zimnom období. Účinkujúci z FSk zo Sklabine priblížia aj ďalšie práce typické pre jesenné obdobie – „pučenie“ fazule, čistenie orechov, zhotovenie brezovej metly, strihanie handier, potrebných na tkanie kobercov. V žartovnom duchu Vám členovia FS Hradisko predvedú aj zvyky pri vykopávaní zemiakov.

Orba polí konským záprahom je každoročne atraktívnym zážitkom, ktorý už málokde uvidíte na vlastné oči. Polia sa budú orať o 11.00 a 14.00 hod. Pripravené budú aj záhradkárske prednášky od členov vrútockej organizácie Slovenského zväzu záhradkárov. Ak sa rozhodnete stráviť tretiu októbrovú nedeľu v Múzeu slovenskej dediny, ukážeme Vám, ako sa pripravujú „zemnačne osušky“ a ďalšie tradičné jedlá jesennej kuchyne, v pahrebe upečené voňavé zemiaky a jabĺčka, ako aj čerstvo vylisovaná šťava z ovocia. Pre najmenších je prichystaná tvorivá dielňa, kde si deti môžu vyskúšať tkanie na malých krosienkach, vyrobiť si zemiakové pečiatky, figúrky z makovíc a gaštanov, šípkové retiazky alebo voňavé vrecúška naplnené bylinkami. Pre milovníkov zemiakových špecialít bude pripravená súťaž v jedení zemiakovej baby.

Na podujatí sa predstavia ľudovo-umeleckí výrobcovia a predajcovia a občerstviť sa budete môcť v rázovitej krčme. O 13.30 hod. sa budú konať ev. a. v. služby Božie v kostole z Rudna.

Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.

Mestské udalosti

Múzeum slovenskej dediny
Martin, 03601 + Mapa Google
sk_SKSlovak

Región Turiec: Ideálna destinácia pre využitie rekreačných poukazov

Sviatok vody a včiel oslávili tisícky návštevníkov

V lete budete v Turci určite mať kam ísť