Skialpinizmus

Skialpinizmus v Turci

Región Turiec, ktorého hlavným centrom je mesto Martin ponúka pre vyznávačov zimných športov širokú ponuku vyžitia. Turčianska kotlina je obklopená významnými pohoriami Veľká Fatra a Malá Fatra. Malá Fatra má dve časti Kriváňska a Lúčanská.

Skialpinizmus v skratke skialp je zimný šport, ktorý sa vykonáva v prírode, hlavne v horách. Jeho ľahšie formy ako je napr. skituring sa bežne realizujú aj v lyžiarskych strediskách. Každé lyžiarske stredisko má však určené pravidlá pre vykonávanie skituringu, a tieto je potrebné dodržiavať. V Turci tak môžete skituring vykonávať v lyžiarskych strediskách: Jasenská dolina, Snowland Valča a Martinky na Martinských holiach.

Obľúbené sú aj výstupy na horské chaty, ktoré patria medzi stredne náročné skialpové výstupy. V Turci patrí medzi najobľúbenejšie skialpové túry výstup na Chatu pod Chlebom 1415 m n.m. Ideálny začiatok je na Trusalovej alebo v Šútove. Výstup na Chatu pod Kľačianskou Magurou 1140 m n.m. patrí tiež medzi obľúbené aj keď je výstup o niečo strmší. Začiatok túry je v Turčianskych Kľačanoch. Obe chaty sa nachádzajú v Kriváňskej časti Malej Fatry. Ďalej je to túra na Martinské hole, ktoré sa nachádzajú v Lúčanskej časti Malej Fatry. Je tu viacero horských chát, no najvyššie položená je Chata Javorina 1412 m n.m. Začiatok je v časti Stráne, priamo v Martine. Vo Veľkej Fatre je obľúbená túra na Chatu pod Borišovom  1260 m n.m. so začiatkom pri Chate Havranovo v Belianskej doline.

O niečo náročnejšie sú túry na Fatranské vrcholy. V Kriváňskej časti Malej Fatry sú najobľúbenejšie výstupy na najvyššie vrcholy a to hlavne Veľký Kriváň 1709 m n.m. a Chleb 1646 m n.m. Na tieto vrcholy sa zvyčajne vystupuje z Chaty pod Chlebom, prípadne z Trusalovej alebo zo Šútova. Na Malý Kriváň 1671 m n.m. sa vystupuje zo Sučianskej doliny. Na vrchol Suchý 1468 m n.m. sa obvykle vystupuje z Chaty pod Kľačianskou Magurou. Obľúbená je aj hrebeňová túra po týchto vrcholoch. Jedná sa však už o náročnú túru.

V Lúčanskej časti Malej Fatry patria medzi najobľúbenejšie výstupy na Minčol 1364 m n.m., Krížavu 1445 m n.m., Veľkú Lúku 1476 m n.m. a Veterné 1442 m n.m.. Začiatok je ideálny na Martinských holiach, 1260 m n.m. kde je možné sa dostať aj autom.  Hrebeňová túra po týchto vrcholoch je menej náročná ako hrebeňová túra v Kriváňskej časti Malej Fatry.

Vo Veľkej Fatre patria medzi obľúbené skialpové ciele z Truca hlavne vrcholy Borišov 1510 m n.m. a Ploská 1532 m n.m. Na tieto vrcholy je ideálny začiatok na Chate pod Borišovom. Najobľúbenejší je však výstup je na vrchol Lysec 1381 m n.m. so začiatkom v Jasnskej doline pri Chate Lysec. Medzi náročnejšie výstupy patrí výstup na Kľak 1394 m n.m. so začiatkom v obci Podhradie.

Netreba však zabúdať, že okrem výstupu na chatu alebo vrchol sa treba dostať aj dole. A teda zlyžovať v neupravenom snehu, ktorý rýchlo mení svoje vlastnosti a môže sa stať, že zlyžovanie z vrcholu bude náročnejšie ako výstup naň. Pozornosť treba venovať predpovedi počasia, výstrahám horskej služby a hlavne lavínovej predpovedi. Ideálne je ísť na túru v skupine a byť vybavený aj lavínovou výbavou (lavínový prístroj, lopatka a sonda). Túru si vyberajte podľa aktuálneho počasia a podmienok a nezabúdajte aj na plán B, keď sa zhorší počasie. Vrátiť sa z túry živý a zdravý je viac ako vystúpiť na vrchol a pokúšať osud.

Pri skialpových túrach je dôležité rešpektovať aj pravidlá v konkrétnom území, napr. návštevný poriadok a taktiež je potrebné správať sa s rešpektom voči okolitej prírode a neničiť ju.

Pokiaľ si na túry netrúfate, kontaktujte certifikovaného horského sprievodcu UIMLA, ktorý za Vás túru naplánuje, prípadne vyberie vhodný cieľ ideálny pre Vás, veľa Vás naučí a skialpovú túru si tak užijete plnými dúškami.

Prajeme Vám veľa šťastných návratov z túr.

V prípade záujmu o objednanie služieb horského sprievodcu UIMLA kontaktujte:

CK OUTDOOR TOUR
ck@outdoortour.sk
www.outdoortour.sk

Organizované prechádzky
Základom je riadny skialpinistický výstroj a výber trasy – odporúčame ísť so sprievodcom. Spoločne tak môžete spoznať časť hlavného hrebeňa Malej Fatry so svojimi nevšednými výhľadmi, tajomnými zákutiami a panenskou prírodou.Tipy na prechádzky:
1. prevádzka FATRA SKI/Chata Dvojka – Veľká lúka (1475m) – Veterné (1441m) – prevádzka FATRA SKI/Chata Dvojka
2. prevádzka FATRA SKI/Chata Dvojka – Krížava (1456m) – Minčol (1364m) – prevádzka FATRA SKI/Chata DvojkaCestovná agentúra FATRA SKI ponúka i požičovňu potrebného skialpinistického vybavenia a tiež ponúka služby skialp vodcu, ktorý pozná tie najlepšie trasy. Okrem toho dokáže poučiť o bezpečnosti a iných praktických veciach, ako napríklad práca s lavínovou technikou a pod.

Kontakt:
FATRA SKI s.r.o.
Radovan Chovančík
+421-905 838 469
rado@fatraski.sk
www.fatraski.sk

Pravidelné podujatia
Malá Fatra Open – tradičný skialp pretek v Malej Fatre sa od r. 2006 koná vždy v marci.
Kontakt: www.skialpkrivan.sk

sk_SKSlovak

V lete budete v Turci určite mať kam ísť

Krásy Turca sme úspešne prezentovali na veľtrhoch cestovného ruchu

Turiec aj na Holiday World & Region World v Prahe 2024