Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Noc múzeí a galérií | Etnografické múzeum

máj 18 @ 16:00 - 23:00

Netradičná noc plná nových poznatkov, aktivít i zábavy čaká všetkých, ktorí zavítajú do Slovenského národného múzea v Martine počas Noci múzeí a galérií. Na sobotu 18. mája 2024 pripravili program tri jeho zložky – Etnografické múzeum, Múzeum Andreja Kmeťa a Múzeum kultúry Čechov na Slovensku.

Múzeá svoje brány zatvoria neskôr ako obyčajne. Všetky tri môžete navštíviť v rámci jednej zakúpenej vstupenky od 16.00 do 23.00 hod. (posledný vstup o 22.30 hod.).

Unikátnu módnu prehliadku ľudových odevov vyrobených z rôznych tradičných materiálov predvedie Folklórny súbor Lysec z Belej-Dulíc o 19.00 hod. Múzejná noc má zvláštnu moc – a preto na jeden večer ožijú figuríny vo vitrínach expozície Človek a odev (17.00, 20.30 hod.). Ak Vám z toho všetkého bude do skoku, nové kroky Vás naučia v tanečnej škole (18.00, 21.30 hod.).

Hlina je úprimný materiál. Ak sa k nej pristupuje s netrpezlivosťou alebo aroganciou, hneď dá najavo svoju nespokojnosť. Svoje o tom vie keramikár Rastislav Haronik, ktorého výstavu Hlinu neoklameš uvidíte aj v rámci podujatia Noc múzeí a galérií. Modelovanie z hliny si budete môcť vyskúšať aj v tvorivej dielni.

Príroda poskytovala našim predkom materiály, ktoré mali bohaté uplatnenie. Nová výstava z výstavného cyklu Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) Tradícia netradične predstaví prírodné pletivá zastúpené v tradičnom i súčasnom remesle v dielach ľudovoumeleckých výrobcov, dizajnérov a študentov. Počas Noci múzeí budete môcť pri práci sledovať košikára, výrobcu slamených ozdôb aj šikovné paličkárky zo združenia Pôvabnica Turca.

Naša krajina je posiata kamennými stredovekými hradmi a na území Turčianskej kotliny ich nájdete hneď niekoľko. Týchto kamenných strážcov Vám predstavíme počas komentovaných prehliadok výstavy Hrady Turca o 18.00 a 20.30 hod.

Tajomstvá muzeálnej záhrady Vám prezradíme počas komentovanej prehliadky od 16.30 hod.

Podrobnosti

Dátum:
máj 18
Čas:
16:00 - 23:00
Udalosť Kategória:

Mestské udalosti

Etnografické múzeum
Malá hora 2
Martin, 03680
+ Mapa Google
Zobraziť webovú stránku Miesto udalosti
sk_SKSlovak

Región Turiec: Ideálna destinácia pre využitie rekreačných poukazov

Sviatok vody a včiel oslávili tisícky návštevníkov

V lete budete v Turci určite mať kam ísť