Turistický program

Ferrata HZS:
Martin – Pivovarský potok – Martinské hole – Martin
Krivánska Malá Fatra:
Šútovo – Šútovský vodopád – Šútovo
Veľká Fatra:
Tlstá a Ostrá
Výstup na Lysec
Výstup na Katovu skalu cez Teplické serpentíny

Územie Turca sa rozprestiera v prirodzenej kotline obklopenej pohoriami Veľká Fatra, Malá Fatra, Kremnické vrchy a Žiar. Os kotliny tvorí rieka Turiec.

Veľká Fatra
Rozprestiera sa severojužným smerom od Ružomberka po sedlo Malý Šturec. Takmer celý hlavný hrebeň má hôľny charakter. Vynikajúce vyhliadkové body na Krížnej (1574 m), Ploskej (1532 m), Borišove (1509 m) a Rakytove (1567 m) ponúkajú ideál-ne túry s možnosťou ubytovania v chatách na Kráľovej studni, Chate pod Borišovom, Smrekovici a Malinom Brde.

Gaderská dolina a jej pokračovanie Dedošova dolina je považované za jednu z najkrajších dolín na Slovensku.Úsek od Necpalskej doliny po Žarnovickú dolinu je cenný najmä z botanického hľadiska. Obzvlášť bohatá je kvetena Tlstej (1414 m), nádherného bralnatého vápencového vrcholu

Malá Fatra
Jedno z najkrajších pohorí Slovenska. Vynára sa zo Žilinskej a Turčianskej kotliny ako mohutný val, klenúci sa zvlneným oblúkom od Kľaku na severovýchod po Rozsutec. Pri Domašíne ho pretína meander Váhu a delí na dve samostatné časti: južnú – lúčanskú časť s rozľahlým a širokým ústredným hrebeňom, severnú – krivánsku časť s ladne zvlneným ostrým hrebeňom.
Hlavné turistické centrá v letnom i zimnom období sú dolina Vrátna, Martinské hole a Fačkovské sedlo. Husto osídlené úpätie oplýva bohatými kultúrnymi pamiatkami, kaštieľmi a hradmi. Nezabudnuteľné sú výhľady z Rozsutca (1610 m), Veľkého Kriváňa (1709 m), Veľkej lúky (1475 m) či Kľaku (1351 m).

Turistické ciele:
Jasenská dolina, Snowland – Valčianska dolina, Martinky – Martinské hole, Révajov-ský park v Mošovciach, Klačianska Magura, Veľký Kriváň, Ostrá, Tlstá, Chleb, Gaderská dolina, Blatnická dolina, Necpalská dolina, Kláštorské lúky, Turčianska magistrála, Šútovský vodopád, Borišov, Lysec, Drienok, Vyhliadková veža na Krahulskom štíte.

Hrady:
Sklabinský, Blatnický, Znievsky

Vodopády:
Šútovský

Horské chaty:
Kľačianska Magura, Chleb, Borišov, Martinské hole, Havranovo

Trasa

Martin, Stráne – Ferrata HZS, nástup – Ráztoka – Martinské hole – Martin, Stráne

Dĺžku trasy: 12,3 km
Prevýšenie: +785 m, – 785 m
Časová náročnosť: 4:20 hod.

Zaujímavosti

Kaňon Pivovarského potoka, vodopády a kaskády potoka. Náučný chodník o biodiverzite miestneho horstva, ukážky starej banskej techniky

Popis trasy:

K ferrate HZS sa dostaneme z Martina od konečnej zastávky autobusu MHD na Stráňach popri Pivovarskom potoku na Martinské hole. Dolná časť je obojsmerná, vhodná aj pre rodiny s deťmi, horná je technická, jednosmerná, len smerom zdola hore, pre zdatnejších turistov. Je zasadená do kaňonu Pivovarského potoka, jej horná časť sa delí na variant B (ľahší) a variant C (ťažší variant). Obe trasy B a C sa stretnú vo výške 1250 m.n.m. Potom ešte chodník pokračuje 10 minút a napojí sa na modrý chodník, ktorým sa ľahko dostaneme ku chatám na Martinských holiach. Odtiaľ je možné vy-stúpiť ešte aj na najvyšší vrchol Lúčanskej Malej Fatry – Veľká Lúka. Návrat z ferraty je z Martinských holí po žltej značke až na počiatočný bod – zastávka MHD, Stráne.

Náučný chodník a ferrata sú otvorené len od 1. 6. do 14. 9. a od 1. 11. do 14. 4. Odporúča sa ferratový set – prilba, sedací úväz, tlmič pádov, rukavice.

Možnosti trasy:

1. Cca v polovici výstupu je možné odpojiť sa z červenej značky a pokračovať na Par-tizánsky kanón „Hodinovka“(2h), alebo na Martinské Hole po žltej (3,5h), obídete tým úsek, kde sa treba istiť, vhodné pre rodiny s menšími deťmi.
2. Po občerstvení na Martinských holiach je to len 30 minút k vysielaču Krížava, kde sa napojíte na červenú značku, ktorá vedie hlav-ným hrebeňom severne na Minčol (1h 10min).
3. Zjazd (7km) na terénnych kolobežkách cestou späť.

Trasa

Šútovo – Šútovský vodopád – Mojžišové pramene – Chata pod Chlebom – Šútovo

Dĺžku trasy: 15 km
Prevýšenie: +1030 m, – 1030 m
Časová náročnosť: 6 hod.

Zaujímavosti

Šútovský vodopád, najväčší vodopád – má 38 m a je najväčší v Malej Fatre Náučný chodník v Šútovskej doline, ktorý poskytuje informácie o národnom parku Malá Fatra, rastlinstve, živočíšstve a lesoch

Popis trasy:

Trasa na Šútovský vodopád je nenáročná, ideálna pre rodiny s deťmi. Chodník začína asfaltovou cestou, po pravej strane tečie Šútovský potok. Pokračuje ďalej cez les až ku chate Vodopád s možnosťou občerstvenia. Od chaty pokračuje chodník ešte 3 km až k Šútovskému vodopádu, ktorý je najväčším v Malej Fatre a patrí k tým najkrajším na celom Slovensku. Zdatnejší turisti môžu od vodopádu pokračovať ďalej strmou cestou nahor až k Mojžišovým prameňom (1140 mnm) a odtiaľ až ku chate pod Chlebom a hlavnému hrebeňu Malej Fatry. Späť sa dostaneme tým istým chodníkom, alebo zeleno značeným chodníkom.

Možnosti trasy:

Šútovský vodopád a späť (8,6 km, +-315m, 2:20h)

Trasa

Blatnica – Vápenná dolina – Tlstá – Ostrá – Muráň – Konský dol ústie -Blatnica

Dĺžku trasy: 16,4 km
Prevýšenie: +1058 m, – 1058 m
Časová náročnosť: 6:40 hod.

Zaujímavosti

Blatnická dolina, Blatnický hrad, Blatnica pamätník, Tlstá, Ostrá, Jaskyňa Mažarná.

Popis trasy:

Ťažká, náročná a dlhá trasa so strmým výstupom. Orientačne je jednoduchá. Na strmých svahoch je najmä v daždivom období potrebná zvýšená opatrnosť. Podobne ako všetky túry v bralnej časti Veľkej Fatry patrí medzi krajinársky mimoriadne atraktívne a pútavé výlety s očarujúcimi výhľadmi na Turčianskú kotlinu, ale i celý hrebeň Veľkej Fatry. Od nadmorskej výšky približne 700 m sa týčia vysoké skalné terasy a mohutné bralá, ktoré vidieť aj z Turčianskej kotliny. Nachádza sa tu aj jedna z najväčších jaskýň Veľkej Fatry – Mažarná. Vnútro jaskyne Mažarná nie je prístupné verejnosti, a tak sa turisti musia uspokojiť s obdivovaním jej veľkolepého vstupného portálu.

Možnosti trasy:

1.Blatnica – Vápenná dol. – Tlstá – Muráň – Konský dol ústie -Blatnica. (13,4 km, +-915m, 5:50h)
2. Blatnica – Juriašová dol. Ústie – Ostrá – Muráň – Konský dol ústie -Blatnica(13,2 km, +-850m, 4:55h)

Trasa

Chata Lysec – Lysec – Medzijarky – Kašová – Chata Lysec

Dĺžku trasy: 11,7 km
Prevýšenie: +841 m, – 876 m
Časová náročnosť: 4:40 hod.

Zaujímavosti

Vrchol Lysec – dominantný vrchol v NP Veľká Fatra, s výhľadmi na vrcholy Veľkej a Malej Fatry .

Popis trasy:

Stredne náročná túra. Začína v Jasenskej doline pri chate Lysec. Od chaty chodník stúpa cez les strmo nahor až po vrchol. Vrchol je vhodný na prestávku, občerstvenie a vychutnanie si panoramatických výhľadov. Z vrcholu zostúpime po žltej značke až po miesto zvané „ Pod Medzijarkami“. Odtiaľ zídeme späť po zelenej značke do Jasenskej doliny – Kašová.Túru je možné začať aj v obci Belá-Dulice z autobusovej zastávky. Po modrej značke asi po hodine dorazíme ku chate Lysec, kde začína nástup na vrchol. A rovnako aj po návrate do Kašovej po tej istej trase sa možno dostať za cca. 40 minút do obce Belá-Dulice.

Možnosti trasy:

Kašová – Lysec – Malý Lysec – Jarabiná- Mažiarky – Chata Lysec – Kašová(22,9 km, +-1530m, 8:20h) náročná túra pre náročných turistov

Trasa

Turčianska Štiavnička – Teplické serpentíny – Katova skala

Dĺžku trasy: 12 km
Prevýšenie: +400 m, – 400 m
Časová náročnosť: 3 hod.

Zaujímavosti

Mauzóleum Révayovcov, rodný dom Jána Kostru, Slovanská modla, Sklabinský hrad – zrúcanina, Sučiansky hrad – archeologické nálezisko

Popis trasy:

Teplické serpentíny (podľa vrchu Teplica) sú turisticky veľmi príťažlivým miestom. Hustý les, horské jazierka a zurčiaca voda vytvárajú spoločne s faktom, že ide o po-merne málo známe a navštevované miesto, skutočnú oázu pokoja. Východiskom túry k serpentínam je altánok s minerálnym prameňom (medokýšom) pri ceste na južnom konci Turčianskej Štiavničky. Chodník, ktorý lokalitou prechádza, je síce neoznačený, avšak dobre viditeľný. Jeho prechod je ne-náročný, zvládnu ho bez problémov i rodiny s deťmi. Na ich vrchole vpravo je vyhliadka na skale a vľavo lesnou cestou, traverzujúc masív vrchu Dvoriská a Katova skala sa záverečným strmším priesekom dostanete na hrebeň a o chvíľu budete na červenej znač-ke, ktorá vás priviedie na samotné bralo Katovej skaly

Možnosti trasy:

Kašová – Lysec – Malý Lysec – Jarabiná- Mažiarky – Chata Lysec – Kašová(22,9 km, +-1530m, 8:20h) náročná túra pre náročných turistov

Prechod Krivánskej Malej Fatry:

Strečno – Chata pod Suchým – Suchý – Malý Kriváň – Veľ ký Kriváň – Chata pod Chlebom – Šútovo

Prechod Veľkej Fatry:

Horný Harmanec – Kráľova Studňa – Krížna – Ostredok – Ploská – Chata pod Borišovom – Ha-vranovo – Belá-Dulice

Objednajte si
tento balík

sk_SKSlovak

Región Turiec: Ideálna destinácia pre využitie rekreačných poukazov

Sviatok vody a včiel oslávili tisícky návštevníkov

V lete budete v Turci určite mať kam ísť