UMELCI VYTVORILI SUVENÍRY TURCA

Skončil sa 6. ročník projektu Suvenir. Počas neho umelci tvorili suvenír inšpirovaný regiónom Turiec. Architektúra, história, dejiny, národní umelci a dejatelia, zaujímavé miesta a lokality z regiónu boli bohatým zdroj inšpirácie pre vznik nových, lokálnych suvenírov od profesionálnych umelcov a dizajnérov zo Slovenska. 6. ročník projektu zastrešila Turčianska galéria v Martine, finančne ho podporili Fond na podporu umenia a Oblastná organizácia cestovného ruchu Turiec.

 

Podporili sme tento projekt  najmä preto, lebo našej organizácii záleží na tom, aby si návštevníci mohli z Martina odniesť  aj umelecky hodnotný, jedinečný suvenír“ – hovorí Dalibor Steindl, predseda komisie regionálneho rozvoja a CR pri MsZ Martin a člen predstavenstva OO CR Turiec. „Teší nás, že umelci vytvorili zaujímavé diela. Sú určené predovšetkým návštevníkom, ktorí hľadajú skutočne originálnu pamiatku  z Turca. Vytvorené suveníry si môžu záujemcovia pozrieť a zakúpiť v Turčianskej galérii. V súčasnosti sú tam vystavené. No predávať ich budeme aj v Turistickom informačnom centre  v budove Millenia na pešej zóne“

 

Markéta Nováková, dizajnérka a keramička sa venuje predovšetkým oblasti dizajnu úžitkových predmetov a porcelánu.  Vytvorila porcelánové  šáločky na kávu s plastickým dekorom inšpirovaným tradičnou výšivkou krížikovým stehom na mužských košeliach nášho regiónu.

Zafixovala tak nádhernú, ale pominuteľnú tradíciu do trvanlivého, ušľachtilého materiálu – porcelánu.

 

Milan Novosedliak je dizajnér, ktorý povyšuje sklo na nádherné umelecké predmety. Jeho suvenír je inšpirovaný strojárskou výrobou v Martine, ktorá mu dlhú dobu dominovala a formovala ho. Vytvoril poklop z eloxovaného hliníka a dózu z farebného skla.

 

Patrik Illo je predstaviteľ súčasného vizuálneho umenia a rešpektovaný sklársky dizajnér.  Navrhol a vyrobil dva druhy suvenírov. Prvým, nazvaným MALLO sú vázy z ručne fúkaného skla a ručne brúseným dekorom v dvoch variantách. Ďalším suvenírom s názvom PILLO je sklenený pohár. Jednoduchý, dobrý do ruky. Ozdobený zlatým pásikom a trochu poobhrýzaný brúsnym kotúčom aby nebol nudný. Ale len tak trochu, aby sa z pohára dalo piť. Lebo to je pri pohári dosť dôležité.

 

Hany Kašičková, zakladateľka Akadémie šperku je umeleckou zlatníčkou. Pochádza z Martina. O svojom diele hovorí: „Suvenír FEST PEKNÁ vychádza z môjho obľúbeného martinského slova FEST. Často ho používam a tak som ho aj zhmotnila do podoby medailónku – zrkadielka. Jedna strana je s nápisom a druhá je hladká, lesklá.“

Pre druhý suvenír TYPOPATERN si vybrala nárečové slová podľa nej charakteristické pre turčiansky región – SŇACH, GRISKA, MEŠUGE.

 

Nina A. Šošková patrí k súčasnej generácii mladých slovenských sochárok a organizátoriek umeleckých projektov. No predovšetkým stojí za projektom Suvenir.

Ako suvenír z Turca, vytvorila originálny 160 stranový ručne šitý zápisník – skicár z kvalitného papiera. Dierovaná guma na ňom slúži ako držiak na písacie potreby. Poznámky na skicári môžu poslúžiť napríklad pri plánovaní výletu do nášho rozmanitého kraja.

 

Parta – Kultúrna platforma. Vytvorili hokerlík POSAĎ SA NA PLOSKÚ.  Vychádzali z tradície fabriky Tatra nábytku. Stoličková, ako bola lokálne nazývaná, bola fenoménom industriálno – spločenského života mesta. Ďalšou inšpiráciou boli horské dominanty regiónu. Prenesením ich topografických línií – vrstevníc na plochu stoličky, chcú tvorcovia umožniť majiteľovi hokerlíka posadiť sa na ikonické vrcholy Veľkej, či Malej Fatry.

 

Ján Farský

Foto: J. Farský a archív Turčianskej galérie

 

 

Popis k fotografiám:

  1. Dalibor Steindl so suvenírom od Niny A. Šoškovej
  2. Suvenír STARÉ DOBRÉ ČASY od Milana Novosedliaka
  3. MALLO, súprava. Autor – Patrik Illo
  4. PILLO. Autor – Patrik Illo
  5. SKICÁR. Autorka – Nina A. Šošková
  6. Hokerlík POSAĎ SA NA PLOSKÚ vytvorila Parta – Kultúrna platforma

sk_SKSlovak

V lete budete v Turci určite mať kam ísť

Krásy Turca sme úspešne prezentovali na veľtrhoch cestovného ruchu

Turiec aj na Holiday World & Region World v Prahe 2024