Sviatok vody a včiel oslávili tisícky návštevníkov

Nádherné počasie a bohatý celodenný program prilákali v sobotu 29. júna do Necpál na Turčianske medobranie a vodoslávu obrovské množstvo ľudí nielen z Turca, ale aj iných regiónov Slovenska, ba i Česka.

Nadácia Turčianskej vodárenskej spoločnosti spolu s obcou Necpaly a ďalšími partnermi, najmä Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Turiec, začala organizovať toto podujatie pred desiatimi rokmi. Všetky ročníky sa tešili záujmu verejnosti, ale tento bol ozaj výnimočný. Vyšlo počasie a tak si návštevníci mohli spokojne vychutnať všetko, čo  pre nich organizátori pripravili.  Prišlo veľmi veľa detí. Samozrejme spolu s rodičmi, či starými rodičmi. Vďaka tomu získalo podujatie príjemnú rodinnú atmosféru.

Nuda rozhodne nehrozila.

Necpalské mlynčekovo opäť zaujalo malých aj veľkých. Deti sa tešili z aktivít a súťaží s vodníkmi Čľupkom, Čľapkom, vílami Vodomilou a Rosičkou z Turčianskeho kráľovstva včiel a čírej vody. Poučiť a zabaviť sa mohli v interaktívnej expozícii nazvanej Tajomstvá turčianskej prírody, ktorú pre nich v základnej škole pripravil Národný park Veľká Fatra. Mnohé využili príležitosť pohladkať si krásnych dravých vtákov, či povoziť sa na poníkoch. Zdatnejší si zaliezli aj na mobilnej lezeckej stene vďaka horolezcovi Jozefovi Krištoffymu, ktorý ju pre nich nainštaloval. Tradičný trh remesiel a ľudového umenia, dobré jedlá, nápoje, lukostreľba, ďalšie atrakcie a aktivity prispeli k tomu, že nikto sa v Necpaloch nenudil.

V horúčavách zabezpečili organizátori pre návštevníkov pitný režim.

Tak ako po iné roky, aj teraz sa o to postaral Turvod. Vo svojom stánku ponúkal zadarmo dobrú a zdravú vodu z chýrečného Necpalského prameňa. Návštevníci ju mohli piť číru, alebo ochutenú a v podobe sodastreamu. Bolo ozaj horúco, takže pitná vodička prišla vhod.   No aby si mohol ktokoľvek ovlažiť nielen hrdlo, ale i telo, nainštalovali sme v potoku Vodoslávnu chladiareň nôh.

Vo veľkom sa tiež súťažilo.

Premiéru mala Súťaž o najkrajšieho vodníka z turčianskych potokov. Veľká vďaka patrí rodičom a pedagógom, ktorí vystrojili až pätnásť úžasných vodníčkov a vodníčok. Okrem aktívnej domácej necpalskej základnej školy sa súťaže zúčastnili žiaci z martinských ZŠ Dolinského a ZŠ Priehradná, zo ZUŠ Turčianske Teplice, ZŠ Belá Dulice, ZŠ Dubové. Vodníčkovia boli takí očarujúci, že porota musela udeliť až šesť prvých miest. Všetci ostatní sa umiestnili na druhom mieste.

V Necpaloch sa  súťažilo aj na Majstrovstvách sveta v nosení vody v deravom vedre. Na treťom ročníku podali súťažiaci opäť mimoriadne obetavé výkony. Aj vďaka tomu boli majstrovstvá divácky veľmi úspešné.

Aké by to bolo medobranie, keby na ňom nesúťažili  včelári?! Ceny si prevzali najúspešnejší majstri včelári v súťaži o najlepší med a medovinu.

Svoje vedomosti o turčianskej pitnej vode si  prítomní preverili v minikvíze. Kto odpovedal správne dostal peknú cenu.“

K dobrej nálade určite prispel aj hudobný program.

Predpoludňajší program parádne „odpálil“ Detský folklórny súbor Turiec. Veselo bolo aj pri vystúpení speváčky Magdy Gáťovej a harmonikárky Anny Ujčekovej. Po nich prišla Bubnovačka,  ktorá rozbubnovala celé hľadisko. S účinkujúcimi bubnovali mladí, aj starší diváci. Vytvorili perfektnú atmosféru pred slávnostným sprievodom a vztýčením vlajky Turčianskeho kráľovstva včiel a čírej vody. V popoludňajšom programe sa predstavila ZUŠ Martin. Nasledoval hlavný hudobný hosť – Tomáš Bezdeda s kapelou. A nesklamali. O príjemný záver dňa sa postarala úspešná Soňa Kmeť a Band a DJ Set.“

Bez partnerov a sponzorov by to nešlo.

Dnes je všetko drahé. Bez toho aby organizátori získali prostriedky z viacerých zdrojov, by to určite nešlo. Takže na tento ročník prispeli –  Nadácia Turčianskej vodárenskej spoločnosti, obec Necpaly, Oblastná organizácia cestovného ruchu Turiec a veľmi významne sponzori – Vipox,  d2B s.r.o., Tucon, a.s., CORA GEO, Mariner plus s.r.o. Vďaka ich podpore sa mohla akcia uskutočniť a návštevníci mali program a väčšinu aktivít a atrakcií zadarmo.

 

sk_SKSlovak

Región Turiec: Ideálna destinácia pre využitie rekreačných poukazov

Sviatok vody a včiel oslávili tisícky návštevníkov

V lete budete v Turci určite mať kam ísť