Martinské hole ako vymaľované – článok

Text a fotografie: Ján Farský

V Turci sú miesta, na ktorých sa maliarka jeseň vyšantí dosýta. Jedným z takýchto miest sú aj Martinské hole. Donedávna boli širokej verejnosti známe najmä ako stredisko zimných športov. Po vybudovaní ferraty HZS sa stali vyhľadávanou lokalitou aj v ostatných ročných obdobiach. No v čase od polovice septembra do konca októbra je na ferrate sezónna uzávera.

A práve vtedy prichádza jeseň so svojimi farbami a vyčarúva na holiach neuveriteľné, pestrofarebné scenérie, ktoré lákajú a prekvapujú návštevníkov.

Veru, oplatí sa sem prísť v tomto období. Neraz sa údolie ešte topí v mori hmiel, keď slnečné lúče už naplno ožarujú svahy pohoria hýriace farbami. Koberce čučoriedok svietia oranžovo a červeno. Vyschnuté trávy na nižšie položených miestach ešte žlté, na hrebeni vybledli skoro až do biela. Blankyt modrej oblohy a sýta zeleň kosodreviny dotvárajú toto maliarske veľdielo prírody. Tá akoby predtým, ako sa vrchy ukryjú pod bielou perinou, chcela ešte ukázať všetky svoje pestré šaty, ktoré na poslednú chvíľu povyťahovala zo skrine.

Martinské hole sú v tomto čase ozaj lákavým turistickým cieľom. Pešo sa sem dostanete z Martina – Strání žlto značeným turistickým chodníkom. Pekná, ale dlhšia, modro značená trasa vedie z obce Bystrička. No na Martinské hole sa môžete vyviezť aj autom. A z parkoviska podniknúť pohodový výlet napríklad na Veľkú lúku ( 1475 m n. m.) a potom ďalej po hrebeni na Veterné. Je to vrch s úžasnými výhľadmi na Kľak v diaľke, hrebeň Malej Fatry, Turiec i Rajeckú dolinu. Ak sem prídete popoludní, po návrate na Veľkú Lúku si na nej môžete počkať na romantický západ slnka.

sk_SKSlovak
presstrip

Zahraniční novinári objavovali Turčiansku záhradku

Jarné prázdniny na Martinkách

Jarné prázdniny v Slovenskom národnom múzeu v Martine