Malebná cesta predhorím Veľkej Fatry

Autor textu: Ján Farský, Fotografie: Ján Farský

Tento článok som v trochu skrátenej podobe napísal a uverejnil už v roku 2016. Je však stále aktuálny a tak vám chcem opäť predstaviť najmalebnejšiu časť Turca.

Možno sa to už stalo aj vám. Viezli ste svojho hosťa zo zahraničia alebo aj zo Slovenska, po ceste SNP a ten nevychádzal z údivu nad krásou krajiny, ktorou ste práve prechádzali. Niektorí len nadšene ochkajú, niektorí ju prirovnávajú k talianskemu Toskánsku, či iným známym, turistami vyhľadávaným lokalitám v Európe.A pritom je to „iba“ náš Turiec. My, ktorí tu žijeme, sme si už na jeho malebnosť väčšinou zvykli a berieme ju ako samozrejmosť, alebo dokonca ju ani veľmi nevnímame. No pre vnímavých ľudí sú výhľady do krajiny, zákutia a scenérie, ktoré táto cesta ponúka, úžasným zážitkom.

Cesta SNP, ktorú v Turci volajú aj „stará cesta“, vedie predhorím Veľkej Fatry zo Sučian do Turčianskych Teplíc. Na jej trase dlhej 34 kilometrov ležia obce Turčianska Štiavnička, Sklabinský Podzámok, Sklabiňa, Záborie, Turčianske Jaseno, Belá Dulice, Necpaly, Folkušová, Blatnica, Mošovce.

Okrem prírodných krás, práve tieto obce a ich najbližšie okolie ponúkajú mnoho zaujímavého pre návštevníkov. V Turčianskej Štiavničke je to najmä pôvodne renesančný kaštieľ upravený v barokovo – klasicistickom štýle ( v súčasnosti sa rekonštruuje) s rozsiahlym anglickým parkom s jazierkami a vzácnymi drevinami.Pri obci Turčianska Štiavnička sa nachádza ďalšie jedinečné prostredie, ktoré je príjemným miestom pre rodinné výlety. Hlavnú úlohu tu hrá voda a miesto sa nazýva Teplické serpentíny.  V rokoch 1870 – 75 tu dal gróf Révay vybudovať dômyselnú sústavu rybníkov a vodných serpentín, ktoré aj dnes zaujmú a očaria návštevníkov.

Zaujme ich aj hrobka Révayovcov nad obcou.  O pár kilometrov ďalej leží, vďaka svojmu prostrediu najfotogenickejší turčiansky hrad – Sklabinský hrad, poznačený vekmi, bohatými a pohnutými udalosťami.  Prírodnou dominantou tohto prostredia je povesťami opradená Katova skala, ktorá sa majestátne vypína nad okolím.

Zaujímavou históriou sa môže popýšiť i Turčianske Jaseno, rodisko a bydlisko rodičov svetoznámeho lekára, filozofa a politika  Jána Jessénia. Historicky veľmi cennou dominantou obce je kostol sv. Margity, ktorý sa svojou architektúrou a maliarskou výzdobou zaraďuje medzi významné, stredoveké,vidiecke sakrálne stavby.

Obec Belá Dulice je predovšetkým vstupnou bránou do lyžiarskeho a turistického strediska v Jasenskej doline. Necpaly sú spojené s vodou.  V Necpalskej doline sa nachádza najvýdatnejší prameň veľmi kvalitnej pitnej vody v strednej Európe. Vďaka vode v Necpaloch stáli kedysi aj papiereň, pivovar a viacero mlynov. V obci nájdeme i štyri kaštiele a  cenné sakrálne pamiatky. Jedná z nich sa nachádza v evanjelickom kostole vybudovanom v roku 1840. Je tu umiestnený unikátny oltár Speculum lustificatione . V r. 1611 ho dal vyhotoviť gróf Juraj Turzo do kaplnky na Oravskom hrade. V okolí Folkušovej, najmä ráno a podvečer môžeme stretnúť a pozorovať množstvo vysokej zveri.

Blatnica je podľa mňa najčarovnejšou dedinkou široko – ďaleko. Vďačí za to zachovalej pôvodnej architektúre a okolitej prírode, najmä nádherným dolinám Gaderskej a Blatnickej, ktoré ústia v obci. Nad ňou sa týči Blatnický hrad. V minulosti v dedine žili a odtiaľto sa do sveta vydávali i vychýrení olejkári. Bohatou históriou sa môžu pýšiť tiež Mošovce – rodisko Jána Kollára. V obci sa nachádza množstvo historických pamiatok. Jednou z najznámejších a najkrajších je určite révayovský rokokovo – klasicistický kaštieľ s priľahlým anglickým parkom. Priamo v ňom sa nachádza jedna z pôsobivých mošovských alejí. Katolícky gotický kostol Najsvätejšej Trojice patril v minulosti medzi najmonumentálnejšie sakrálne stavby v Turci a i dnes je dominantou Mošoviec. Naše putovanie po ceste SNP zavŕšime v Turčianskych Tepliciach. Sú známe a vyhľadávané najmä vďaka svojim termálnym kúpeľom, nádhernému parku a aquaparku.

Prírodných a historických klenotov, ktoré môžete nájsť na ceste SNP je samozrejme oveľa, oveľa viac ako som spomenul v predchádzajúcich riadkoch. Ale na našej stránke vám ich chceme postupne predstaviť všetky. Mnohé z nich aj formou videodokumentov, ktoré v súčasnosti pripravujeme. Táto časť Turca si to ozaj zaslúži. Dokáže očariť v každom ročnom období. Jedinečnou kombináciou prírodných krás, historických pamiatok a ďalších turistických atrakcií sa môže stať ideálnym miestom na dovolenku. Môže na nej kombinovať cykloturistiku, či turistiku s poznávaním a relaxom v termálnych vodách.

sk_SKSlovak

Neexistuje žiadna udalosť

Turiec aj na Holiday World & Region World v Prahe 2024

Majstrovstvá Žilinského kraja v zjazdovom lyžovaní navštívilo 305 pretekárov

presstrip

Zahraniční novinári objavovali Turčiansku záhradku