Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Veľká noc na dedine | Múzeum slovenskej dediny v Martine

marec 24 @ 10:00 - 16:00

Tradície a zvyky našich predkov, ktoré sprevádzali veľkonočné obdobie, ešte nie sú minulosťou. Zažiť ich môžete v nedeľu 24. marca 2024 od 10.00 do 16.00 hod. v Múzeu slovenskej dediny na podujatí Veľká noc na dedine.

V programe o 10.30, 12.30 a 14.30 hod. Vám DFS Malý Lysec z Belej-Dulíc predvedie detské jarné hry. Tradičné predveľkonočné a veľkonočné zvyky – napríklad vynášanie Moreny, prinášanie letečka či tradičnú veľkonočnú šibačku a oblievačku – predstaví FS Lysec z Belej-Dulíc. Neodmysliteľným symbolom sviatkov Veľkej noci sú zdobené vajíčka. S najčastejšími technikami, ktorými sa zdobili kraslice, sa návštevníci a návštevníčky múzea budú môcť zoznámiť počas programovej nedele a priamo od výrobcov a výrobkýň si ich aj kúpiť. Okrem kraslíc sú pripravené aj ukážky pletenia korbáčov a predaj a výroba ľudovoumeleckých a remeselníckych výrobkov.

Prebúdzajúca sa príroda ťahá von aj záhradkárov. Praktickú ukážku predjarného a výchovného rezu stromov Vám predvedie nestor ovocinárstva, pán Jan Urbánek zo Židlochovic. Praktická ukážka sa uskutoční o 11.00 hod. v spolupráci so ZO SZZ Vrútky KB. Počas predveľkonočného pôstu sa pri varení nesmeli používať živočíšne tuky. Gazdinky tak boli odkázané na rastlinné oleje. Ako sa v minulosti získaval lisovaním, Vám ukážeme v oravskej olejárni.

Pre malých, ale aj veľkých návštevníkov sú prichystané aj tvorivé dielne, v ktorých si budú môcť vyskúšať svoju šikovnosť pri zdobení kraslíc. Do tvorivej dielne si, prosíme, doneste vlastné vyfúknuté alebo natvrdo uvarené vajíčka.

O veľkonočné špeciality bude obohatená aj ponuka krčmy z Oravskej Polhory.

O 13.30 hod. sa budú konať ev. a. v. služby Božie v kostole z Rudna.

Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.

Podrobnosti

Dátum:
marec 24
Čas:
10:00 - 16:00
Udalosť Kategória:
Webstránka:
https://www.snm.sk/muzea-snm/muzea-v-martine/muzea-v-martine/navstivte/podujatia?clanok=velka-noc-na-dedine-6#menu

Mestské udalosti

Múzeum slovenskej dediny
Martin, 03601 + Mapa Google
sk_SKSlovak

V lete budete v Turci určite mať kam ísť

Krásy Turca sme úspešne prezentovali na veľtrhoch cestovného ruchu

Turiec aj na Holiday World & Region World v Prahe 2024