Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Noc múzeí a galérií | SNM v Martine

13 mája @ 10:00 - 23:00

V plnej sile je tu opäť XIX. ročník podujatia Noc múzeí a galérií, ktoré sa uskutoční v sobotu 13. mája 2023.

Program v rámci mesta Martin bude prebiehať až v troch z našich múzeí:
🏛️v Etnografickom múzeu
🏛️v Múzeu Andreja Kmeťa
🏛️v Múzeu kultúry Čechov na Slovensku

Slovenské národné múzeum v Martine – Etnografické múzeum
Národopisná expozícia

Program: Nezvyčajná návšteva múzea s množstvom aktivít a dobrodružstiev čaká návštevníkov Etnografického múzea až do neskorého večera. Naša krajina je posiata kamennými stredovekými hradmi a na území Turčianskej kotliny ich nájdete hneď niekoľko. Týchto kamenných strážcov Vám predstavíme práve cez Noc múzeí a galérií, počas ktorej otvoríme výstavu Hrady Turca. Výstava realizovaná v spolupráci s mestom Martin priblíži návštevníkom hrady nášho regiónu a oživí ich niekdajšiu podobu. Prostredníctvom modelov, fotografií, zaujímavých informácií a dobových predmetov sa ocitnete na Znievskom, Blatnickom, Sklabinskom a na Sučianskom hrade. Život v stredoveku Vám predvedú aj členovia a členky skupiny Kompánia z Turca. V ich podaní sa oboznámite so stredovekou kuchyňou, dozviete sa viac o stolovaní šľachtica, zbroji a zbraniach, vyskúšate si písanie, šermovanie a lukostreľbu. Múzejná noc má zvláštnu moc – a preto na jeden večer ožijú figuríny vo vitrínach expozície Človek a odev, Folklórny súbor Lysec sa vyberie na výlet do múzea a spolu s ním budete môcť zažiť prehliadku časti expozície. Ak Vám z toho všetkého bude do skoku, nové kroky Vás naučia v tanečnej škole. Počas celého trvania podujatia v Etnografickom múzeu budú prebiehať tvorivé dielne či burza kníh.

 

Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum Andreja Kmeťa
Expozície: Príroda Turca a Kmetianum
Výstavy: Svet detskej fantázie

Program: Múzeum Andreja Kmeťa ponúka počas Noci múzeí a galérií bohatý program až do neskorého večera. Neživú prírodu priblíži výučba ryžovania zlata a výstavka minerálov zberateľa Ľubomíra Balla. Živá výstavka Potvory z našich potokov predstaví obyvateľov – bezstavovcov žijúcich v našich tečúcich vodách. Návštevníci si budú môcť z misky vytiahnuť živého vodného bezstavovca a preskúmať ho pod mikroskopom, pričom sa dozvedia informácie o ekológii a biológii daného druhu. Zoznámime Vás aj s aktuálne rastúcimi druhmi rastlín v prírode, nebude chýbať ani knižná burza a zvieracie prekvapenie.

 

Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum kultúry Čechov na Slovensku
Výstavy: Pod krídlami Sokola

Program: Zastavte sa počas Noci múzeí a galérií v staromartinskej domácnosti manželov Horákovcov. Pri čaji Vám porozprávame o životných osudoch majiteľov domu – osobnej archivárky Tomáša G. Masaryka a historičky Anny Gašparíkovej-Horákovej a folkloristu, akademika Jiřího Horáka. Predstavíme Vám výstavu Pod krídlami Sokola a pre najmenších prečítame rozprávku.

 

Zakúpená vstupenka do jedného z múzeí Vám bude platiť aj v ostatných múzeách v rámci Noc múzeí a galérií | SNM v Martine.

Tešíme sa na Vás!

Podrobnosti

Dátum:
13 mája
Čas:
10:00 - 23:00

Miesto udalosti

Mesto Martin
Martin, 03601 + Google Map