Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Mäkkýše svetových oceánov | Múzeum A. Kmeťa

12. december 2023 @ 8:00 - 3. marec 2024 @ 17:00

Poznáme to asi všetci. Počas návštev dovolenkových destinácií chodíme hore-dole po pláži a snažíme sa nájsť mušle, ktoré by boli peknou spomienkou alebo exotickou ozdobou našich príbytkov. Zamýšľate sa však nad tým, čo vlastne mušle sú? Odkiaľ sa tu vzali?

Viac o schránkach mäkkýšov sa dozviete na výstave Mäkkýše svetových oceánov, ktorú môžete navštíviť v Múzeu Andreja Kmeťa v termíne 12. 12. 2023 – 3. 3. 2024.

Výstava priblíži rôznorodosť ulitníkov a lastúrnikov, ich zaujímavé tvary, sfarbenie, konštrukciu ulít. Vo výstavných priestoroch si možno pozrieť umelo vytvorené dno oceánu, ktoré návštevníkov oboznámi s prostredím, v ktorom bezprostredne žijú. Jeho súčasťou sú i koraly, morské huby, ježovky, hviezdice a iné morské živočíchy.

Návštevníci uvidia stovky druhov schránok – mušlí a dozvedia sa zaujímavosti o jednotlivých taxonomických vetvách týchto krásnych živočíchov. Oboznámia sa s históriou lovu a zberu mušlí, ako aj s ich využitím. Taktiež môžu obdivovať vybrané morské živočíchy ako kraby, ježovky a iné. Výstava poskytne aj obrázky živočíchov v ich prostredí.

Zberateľ Milan Berešík sa o prírodu zaujímal už od malička. Tento záujem ho viedol k štúdiu špeciálneho chovateľstva v Prahe. Celý profesionálny život pôsobí ako herpetológ v Národnej zoologickej záhrade Bojnice, kde sa stará o hady a ďalšie plazy.

Svoju zbierku založil Milan Berešík pred takmer tridsiatimi rokmi. Dopomohla mu k tomu vášeň k cestovaniu. Na svojich expedíciách nielen spoznával, ale aj zhromažďoval zaujímavé druhy. Z viacerých exotických ciest si priniesol odhadom tritisíc unikátnych mušlí, neodmietne však ani kúsky získané výmenou medzi zberateľmi, darom od cestovateľov a vo veľkej miere i nákupom od obchodníkov, zberateľov a od domorodých obyvateľov.

Počas rokov rozširoval svoju zbierku a stal sa členom Českého klubu sběratelů lastur. Aktuálne sa jeho zbierka skladá zo stovky druhov ulít a lastúr rôznych tvarov a veľkostí od 1 do 70 centimetrov a rozrastá sa aj o iné morské živočíchy. Vystavované druhy sa vyskytujú hlavne v teplejších oblastiach oceánov a morí – v Indickom oceáne, Karibiku, Indočíne, Filipínach, Oceánii, ale aj Stredozemnom mori či okolí Afriky.

Podrobnosti

Začiatok:
12. december 2023 @ 8:00
Koniec:
marec 3 @ 17:00
Webstránka:
https://www.snm.sk/muzea-snm/muzea-v-martine/muzea-v-martine/navstivte/vystavy?clanok=makkyse-svetovych-oceanov#menu

Mestské udalosti

Múzeum Andreja Kmeťa
Andreja Kmeťa 577/22
Martin, 03601
+ Mapa Google
sk_SKSlovak

V lete budete v Turci určite mať kam ísť

Krásy Turca sme úspešne prezentovali na veľtrhoch cestovného ruchu

Turiec aj na Holiday World & Region World v Prahe 2024