Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Keď sa zima opýta

9. októbra 2022 @ 10:00 - 16:00

Zoznámte sa s prácami, ktoré na gazdovstve vykonávali naši predkovia počas jesene.

Pracovné činnosti, ktoré súviseli so zásobením rodiny na zimné obdobie, predstavia členovia Folklórneho súboru Drotár z Dlhého Poľa a folklórnych skupín z Podhradia a Sklabine. Rezanie a tlačenie kapusty, krájanie jabĺčok na sušenie, príprava šípok na čaj či príprava dreva na zimu boli bežnou zručnosťou.

Ak sa rozhodnete stráviť druhú októbrovú nedeľu v Múzeu slovenskej dediny, areálom vás bude sprevádzať vôňa pečených zemiakov alebo jabĺk, ktoré si sami môžete pripraviť v pahrebe.

Počas dňa uvidíte orbu polí konským záprahom (o 11.00 a 14.00 h) a naučíte sa, ako sa vyrábala brezová metla, priadlo na kolovrate či tkalo plátno.

Pre najmenších sú prichystané tvorivé dielne. V nich si deti budú môcť vyskúšať plstenie ovčej vlny, vyrobiť si figúrky z makovíc a gaštanov alebo voňavé bylinkové vrecúška ozdobené pečiatkami zo zemiakov.

O živočíchoch, ktoré sa ukrývajú v okolí ľudských obydlí a záhrad sa dozviete pri aktivite určenej najmä detským návštevníkom „Pomocníci dobrého hospodára z ríše zvierat“.

Nebudú chýbať ani ukážky prípravy čajov z byliniek dopestovaných v múzejných záhradkách, „šajtľavej polievky“ a „šiflíkov s kapustou“, ktoré sa zvykli variť pri tlačení kapusty. S ostatnými návštevníkmi si budete môcť zmerať sily v jedení zemiakovej baby.

Počas programu od 10.00 do 16.00 h budú hrať Heligonkári spod Lysca.

Podujatie podporilo OZ Jahodnícke háje. Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.

Podrobnosti

Dátum:
9. októbra 2022
Čas:
10:00 - 16:00

Miesto udalosti

Múzeum slovenskej dediny
Martin, 03601 + Google Map