Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

Jan Amos Komenský chcel zmeniť svet | výstava

24. októbra 2023 @ 12:00 - 28. marca 2024 @ 16:00

Srdečne Vás pozývame do Múzea kultúry Čechov na Slovensku, v ktorom si od dnešného dňa môžete pozrieť výstavu Jan Amos Komenský chcel zmeniť svet. 

Jeden z najväčších českých a európskych mysliteľov veril, že vzdelaním je možné zmeniť svet a dnes mu nikto nepovie inak ako Učiteľ národov. Výstavu o jeho živote, diele a odkaze pripravilo Múzeum Jana Amosa Komenského v Uherskom Brode. V priestoroch Slovenského národného múzea v Martine – Múzea kultúry Čechov na Slovensku ju budete môcť navštíviť do 28. marca 2024.

Jan Amos Komenský (*1592, juhovýchodná Morava –†1670, Amsterdam) bol český a moravský biskup Jednoty bratskej, jazykovedec, prírodovedec, humanista, politik, jeden z najväčších českých a európskych mysliteľov, filozofov a spisovateľov. Renomé si získal hlavne ako pedagóg, resp. teoretik pedagogiky a autor mnohých spisov z tohto odboru. Zaoberal sa všeobecnou teóriou výchovy, didaktikou, vytvoril špeciálnu metodiku výučby jazykov a sám písal originálne učebnice – najznámejšia je jazyková príručka Janua linguarum reserata (Brána jazykov otvorená) a učebnica Orbis sensualium pictus (Svet v obrazoch). Je považovaný za zakladateľa modernej pedagogiky a známy ako „Učiteľ národov“.

Literárna činnosť Jana Amosa Komenského, ktorý bol ako nekatolík nútený po bitke na Bielej hore od roku 1626 žiť v exile, je obsiahla a tematicky rôznorodá. Tvoril encyklopedické spisy a jeho ideálom bola pansofia (vševeda), obsahujúca všetky vtedajšie vedomosti. Do všeobecného povedomia sa zapísal aj ako autor najslávnejšieho česky písaného diela 17. storočia s názvom Labyrint sveta a raj srdca.

Podrobnosti

Začiatok:
24 októbra @ 12:00
Koniec:
28. marca 2024 @ 16:00

Miesto udalosti

Múzeum kultúry Čechov na Slovensku
Moyzesova 11
Martin, 03601
+ Google Map