Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Čokoláda v Československu

29. septembra 2022 - 13. novembra 2022

Snáď najobľúbenejšou príchuťou, ktorú nájdeme v dezertoch a nespočetnom množstve sladkostí, je čokoláda. Len ťažko si dnes vieme predstaviť svet bez nej, hoci jej používanie nemá až takú dlhú históriu.

V zbierkach bratislavského Múzea obchodu predstavujú čokoláda, kakao či rôzne čokoládové cukrovinky jeden veľký farebný a originálny svet. Spoznať ho môžete v Etnografickom múzeu na výstave Čokoláda v Československu do 13. novembra 2022.

Čokoládový a cukrovinkársky priemysel patril medzi najvýznamnejšie odvetvia potravinárskeho priemyslu v Československu. Vďaka svojej tradícii, ktorá sa začala budovať už od polovice 19. storočia postupným zakladaním viacerých tovární na výrobu čokolády v rakúsko-uhorskej monarchii, mal už v období po prvej svetovej vojne nálepku tradičnej továrenskej výroby.

Hoci po rozpade monarchie stratili čokoládové fabriky na území Československa veľké množstvo odbytísk i dôležitej konkurencie, najmä po roku 1920 nastal veľký rozmach v zakladaní nových tovární na čokoládu a cukrovinky. Postupom času sa ich počet vyšplhal na 180 menších či väčších, ktoré zamestnávali okolo 20 000 zamestnancov.

Návštevníci výstavy Čokoláda v Československu sa okrem tradičných výrobcov čokolády na území bývalého Československa dozvedia aj to, že okrem továrenskej výroby bola veľmi rozšírená i výroba čokolády remeselne, drobnými cukrármi. Súčasťou výstavy sú dobové obaly, reklamy a iné predmety súvisiace s výrobou a predajom čokolády.

Miesto udalosti

Etnografické múzeum
Malá hora 2
Martin, 03680
+ Google Map
View Miesto udalosti Website