Z Kľaku až na hrad Strečno

obrázok
Trasa deň 1.: Fačkovské sedlo, Kľak, Vríčanské sedlo, Skalky, Hnilická Kýčera, Horná Lúka, Martinské hole
Trasa deň 2.: Martinské Hole, Krížava, Minčol, Strečno
Atrakcie deň 1.: hôľnato-skalnatý vrchol Kľak, kruhový výhľad na všetky okolité pohoria, Skalky
Atrakcie deň 2.: výhľady na Lúčanskú a Krivánsku Malú Fatru, Veľkú Fatru, Vysoké Tatry či Turčiansku kotlinu; pamätník víťazstva 1. čs. armádneho zboru, hrad Strečno s expozíciou
Náročnosť trasy: náročná trasa, trvanie trasy: cca 12 hodín (1. deň), cca 8 hodín (2. deň)

1. deň

08:00 – 10:00

Výstup na Kľak
Trasa začína vo Fačkovskom sedle, odkiaľ budeme stúpať po žltej turistickej značke na Kľak.

10:00 – 10:30

Desiata na Kľaku
Vrchol Kľaku je výborný vyhliadkový bod s kruhovým výhľadom na všetky okolité pohoria. Vďaka nezameniteľnému vzhľadu je vrch rozpoznateľný a viditeľný od Rajeckých Teplíc až po Bystričany.

10:30 – 13:00

Presun & obed na Skalkách
Z vrcholu po červenej turistickej značke míňame Vríčanské sedlo a pokračujeme na Skalky. Skalky (1 190,7 m n. m.) je vrchol na hlavnom hrebeni Lúčanskej Malej Fatry nad obcou Vrícko, medzi Sedlom pod Úplazom a Vríckym sedlom.

13:00 – 18:00

Výstup na Hornú lúku
Stúpanie na Hornú lúku  sú sprevádzané prechodom cez Úplaz, Hnilickú Kýčeru (možno dočerpať zásoby vody) a sedlom Majbíková, ktoré je medzi zástavkou pred Hornou lúkou.
Horná Lúka ponúka pre dobrodružné povahy opustená koliba s názvom Grandhotel Partizán. Možnosť prenocovania a prameň vody je veľkým lákadlom pre vyznávačov dobrodružstva a panenskej prírody, ktorí tu radi strávia noc.

18:00 – 20:00

Presun na Martinské hole, chaty
Pre náročnejších turistov, ktorí uprednostňujú skôr teplo a komfort horských chát a apartmánov odporúčame zarezervovať si vopred jednu z chát na Martinských holiach.

2. deň

07:00 – 08:00

Raňajky na Martinských holiach
Raňajky v apartmáne Greenfield s výhľadom na hrebeň Krivánskej Malej Fatry, alebo Turčiansku kotlinu pri východe slnka.

08:00 – 09:30

Výstup na Krížavu (1451 m n. m.)
Vrchol Krížavy leží v najatraktívnejšej lúčnatej časti hrebeňa so stálymi výhľadmi. Krížava ponúka výhľady na Lúčanskú a Krivánsku Malú Fatru, Veľkú Fatru a pri dobrej viditeľnosti výhľady aj na Vysoké Tatry.

09:30 – 11:00

Presun na Minčol (1 363,9 m n. m.)
Z Krížavy sa presúvame po červenej značke, cez Dlhú Lúku na križovatku viacerých turistických značiek, vrch Minčol. Minčol ponúka výhľady na Žilinskú a Turčiansku kotlinu, mesto Martin a na Malú a Veľkú Fatru. Pri dobrej viditeľnosti aj na Vysoké i Nízke Tatry, či Lysú Horu v ČR.

11:00 – 11:30

Obed na Minčole
Balíčkový obed

11:30 – 14:30

Zostup k hradu Strečno
Z Minčola schádzame po červenej značke cez sedlo Javorina, pri ktorom sa nachádza Pamätník víťazstva 1. čs. armádneho zboru.

14:30 – 15:30

Prehliadka hradu Strečno
Hrad vznikol na prelome 13.-14.storočia na území slovanského hradiska. Ako väčšinu hradov na Považí aj tento vlastnil Matúš Čák. Z významných osobností tu žila aj Žofia Bosniaková, ktorej telo bolo donedávna uložené v kostole v Tepličke nad Váhom. V interiéri hradu sa nachádza expozícia Považského múzea v Žiline.

15:30 – 16:00

Občerstvenie v reštaurácii Gazdovský Dvor v Strečne