Salaše a bioprodukty

salašníctvo v Turci
K regiónu Turiec neodmysliteľne patrí aj tradičné salašníctvo a regionálna gastronómia. V Turci sa nachádza niekoľko salašov, ktoré produkujú rôzne druhy kvalitných, chutných, pre náš región typických bioproduktov. Ide prevažne o mliečne výrobky ako žinčica, bryndza, rôzne druhy syrov alebo aj kvalitné druhy mäsa. Rôzne syrové výrobky môžete ochutnávať a nakúpiť si na salaši v Sučanoch, Turčianskych Tepliciach alebo na ekofarme v Sklenom.


BAČOVA CESTA
Salašníctvo, tradičné slovenské zvyky, jedlá a remeslá pomáha propagovať Občianske združenie Bačova cesta aj v našom regióne. Združenie organizuje od roku 2009 tradičné podujatia Ovčiarske dni, ktoré otvárajú salašnícku sezónu v 5 salašoch v Turci a na Liptove (Farma Gejdák, Salaš Turčianske Kľačany, Salaš Pastierska, Salaš Bobrovník a Salaš Lúžňan).
Návštevníci môžu počas bohatých kultúrnych podujatí ochutnať hlavne tradičné ovčiarske produkty a slovenské jedlá, ale stretnú sa aj s tradičnou slovenskou hudbou, remeselnými výrobkami i s prezentáciou slovenských tradícií.

Kontakt
Občianske združenie Bačova cesta
Kollárova 2
031 01 Liptovský Mikuláš
Tel/Fax: 044 551 42 58
Mobil: 0903 809 889
oz.bacovacesta@gmail.com
www.bacovacesta.sk


SALAŠ SUČANY
Salaš Agromajetok Sučany sa nachádza v prekrásnom prostredí Malej Fatry v Sučanoch, v miestnej časti Hrabiny. Salaš produkuje široký sortiment mliečnych výrobkov, ktoré sú na predaj priamo na salaši alebo na predajni v Sučanoch na Ul. hlavná 22. Salaš Sučany získal v roku 2013 ocenenie za 1. miesto v súťaži o najlepšiu ovčiu bryndzu a najlepšiu žinčicu.
Salaš Sučany ponúka rôzne druhy mliečnych výrobkov, ako tvaroh, maslo, ovčia bryndza, korbáčiky, kozie syry, oštiepky, žinčicu a pod.

Kontakt na predajňu
Lýdia Užíková
Hlavná 22
Sučany
www.salassucany.sk
 

SALAŠ TURČIANSKE KĽAČANY
Gazdovský dvor je zrenovovaný agrárny komplex v Turčianskych Kľačanoch v podhorí Národného parku Malá Fatra. Zastrešuje Ekologický salaš, Hipocentrum, Zverofarmu na chov zvery a Penzión s reštauráciou sv. Mitro.
Agrosalaš Kľačany vyrába z ovčieho nepasterizovaného mlieka tradičné špeciality na ktoré získal certifikát Ministerstva Poľnohospodárstva SR. Môžete si tu nakúpiť kvalitné bioprodukty od ovčieho syra, žinčice, korbáčikov až po napríklad jahňacie a baranie mäso.

Kontakt
Turčianske Kľačany 271
+421 907 508 834
penzionsvmitro@penzionsvmitro.sk
www.penzionsvmitro.sk


EKOFARMA SKLENÉ
Ekofarma v Sklenom sa nachádza neďaleko Turčianskych Teplíc a je registrovaná v systéme ekologickej poľnohospodárskej výroby. Ekofarma ponúka teľacie a jahňacie mäso, morky, klobásy, slanina a paštéty. Nákup produktov z dvora je možný od októbra do apríla, len po predchádzajúcej dohode. V rámci agroturizmu ponúka ekofarma aj vychádzky na koňoch v okolitej prírode, taktiež vo vopred dohodnutom termíne.

Kontakt
Ekofarma Sklené 356
Ing. Boris Baláž: 0904 179 942
Miroslava Balážová: 0904 980 193
ekofarmabalaz@ekofarmabalaz.sk


BIOBOX
Doprajte si dobré domáce, chutné a voňavé, čerstvé a preto zdravé potraviny. 100% ponúkaných potravín má Slovenský pôvod, viac než 70% pochádza priamo z regiónu Turiec. Na stránkach internetového obchodu nájdete aktualizovanú ponuku od miestnych farmárov a záhradkárov, zaplatíte prevodom na účet a vybraté potraviny Vám privezú najbližší štvrtok podvečer priamo na zvolenú adresu.

Ponuka
zelenina, ovocie, pečivo, mliečne výrobky, mäso, vajcia, nápoje, med a ďalšie

Kontakt
+421 (0)911 843 810, +421 (0)949 752 352
info@biobox.sk
biobox.sk


Výrobky z Turca - Motel San Martin
Predajňu prevádzkuje malý rodinný podnik zaoberajúci sa ručnou výrobou parených syrových výrobkov. Všetky výrobky sú v  100% kvalite, prírodne vyrábané s  dôrazom na poctivú výrobu. Zakúpiť si ich môžete v  predajniach Penzión San Martin, kde sa samotná výroba nachádza, alebo v  predajni Bagetka.
 
Ponuka
syrové nite, korbáčiky, parenica, oštiepok, syr, bryndza, tradičné maslo, medovina, bagety, výrobky z  dreva, výrobky z  ovčieho rúna

Kontakt
M. R. Štefánika 48
036 01 Martin
+421 (0)905 790  367
motelsanmartin@mail.t-com.sk
www.vyrobkyzturca.sk/WEB/VyrobkyzTurca.html


Penzión Mliečna Víla
V príjemných priestoroch reštaurácie si vychutnáte špeciality našej kuchyne, motivované polohou Penziónu a reštaurácie nadväzujúcej na Bryndziareň v Turčianskych Tepliciach, založenej v roku 1917. Ojedinelosť našich výrobkov z ovčieho mlieka a výnimočná chuť našich jedál spočíva v tradičnom spôsobe ich výroby. Súčasťou objektu je obchodík, v ktorom máte možnosť si tieto výrobky zakúpiť.
 
Kontakt
Ulica SNP 205
039 01, Turčianske Teplice
+421 (0)907 917  484
mliecnavila@gaya.sk
www.facebook.com/PenzionMliecnaVila