Prechod Veľkou Fatrou

Prechod Veľkou Fatrou
Trasa deň 1.: Dolný Harmanec, Kráľova studňa, Krížna, Ostredok, Chata pod Borišovom
Atrakcie deň 1.: Bystrická dolina, horský hotel Kráľova studňa, Krížna, najvyšší vrch Veľkej Fatry Ostredok, kruhové výhľady až na Vysoké Tatry, pozorovanie divokej zvery, Borišov
Trasa deň 2.: chata pod Borišovom, Čierny Kameň, Rakytov, Smrekovica, Vlkolínec
Atrakcie deň 2.: Ploská, národná prírodná rezervácia Čierny Kameň, spoznávanie flóry, Rakytov, Skalná Alpa – zachovalé spoločenstvo flóry a kosodreviny, Smrekovica, skanzen Vlkolínec
Náročnosť trasy: náročná trasa
Trvanie trasy: cca 11 hodín (1. deň), cca 10 hodín (2. deň)

1. deň
08:00 – 12:00 Výstup na Krížnu
Trasa začína v Dolnom Harmanci, odkiaľ budeme stúpať na Krížnu Bystrickou dolinou, po žltej značke.
12:00 – 13:00 Obed na Horskom hoteli Kráľova studňa
Horský hotel Kráľova studňa sa nachádza v chránenom prostredí Národného parku Veľká Fatra vo výške 1300 m n.m. Ďaleko od ruchu civilizácie, hlboko v srdci prírody poskytuje dokonalé podmienky pre načerpanie duševných aj fyzických síl. Zrekonštruovaný hotel s bohatou históriou je známy ako križovatka turistických trás Veľkej Fatry a významnou zastávkou Cesty hrdinov SNP.
13:00 – 14:30 Výstup na Krížnu
Pokračujeme po červenej značke na vrch Krížna (1 574 m n. m.),ten je tretím najvyšším vrchom Veľkej Fatry. Leží v jej hlavnom hrebeni. Na vrchole stojí vojenský objekt spojovej služby s vysielačmi. Vrchol Krížnej ponúka kruhové výhľady na hrebeň Nízkych Tatier, Malú a Veľkú Fatru, ale aj Západné a Vysoké Tatry.
14:30 – 15:30 Výstup na Ostredok
Ostredok (1 592 m n. m.) je najvyšší vrch Veľkej Fatry. Leží v jej hlavnom hrebeni. Z vrcholu je krásny kruhový výhľad.
15:30 – 18:00 Presun na chatu pod Borišovom
Červenou turistickou značkou pokračujeme cez Suchý vrch, Koniarky a Kyšky na chatu. Jednou z variant pre prechod traverzom Ploskej (po modrej), pre kratšiu trasu. Alebo výstup na Ploskú po červenej značke. A odtiaľ pokračovať na chatu pod Borišovom.
18:00 – 19:00 Večera na chate pod Borišovom
Chata pod Borišovom (1 300 m n. m.) je horská chata pod vrchom Borišov vo Veľkej Fatre. Zariadenie s celoročnou prevádzkou sa nachádza v sedle medzi Borišovom a Ploskou v centrálnej časti pohoria. Borišovská chata slúži vďaka odľahlosti ako cieľ vysokohorských túr, no i východisko pre výstupy na hlavný hrebeň a vrchy Borišov, Ploská, Ostredok či Krížna.  
2. deň
07:30 – 08:00 Raňajky na chate pod Borišovom
08:00 – 09:30   Presun na Čierny Kameň
Čierny kameň je vrch vo Veľkej Fatre, v okrese Ružomberok. Dosahuje výšku 1 479,4 m n. m. Na jeho severozápadnom svahu sa nachádza prírodná rezervácia Čierny kameň.
09:30 – 12:30   Presun na Smrekovicu
Zelenou turistickou značkou pokračujeme cez Rakytov na Smrekovicu.
12:30 – 13:30 Obed na horskom hoteli Smrekovica
Smrekovica je najvýznamnejšia zastávka na turistickej trase liptovskej časti hrebeňovky Veľkej Fatry. Je situovaná medzi vyhliadkovými vrcholmi Skalná Alpa a Malá Smrekovica. Slúži ako dobré miesto na oddych pri prekonávaní centrálnej časti VF
13:30 – 16:30 Presun do Vlkolínca
Po zelenej značke do sedla pod Sidorovom, ďalej po žltej do Vlkolínca. Vlkolínec je podhorská osada, miestna časť okresného mesta Ružomberok v Žilinskom kraji. Je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a ako pozoruhodne zachovaný sídelný celok, pozostávajúci z typických zrubových objektov charakteristického stredoeurópskeho typu, je od roku 1993 zapísaný do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.
16:30 – 18:00   Zostup do Ružomberka