Ferrata HZS

Ferrata HZS
Novinkou v našom turistickom raji je Ferrata Horskej záchrannej služby (HZS). Bola vybudovaná v roku 2013 (máj - september) a je jednou z mála ferrát na Slovensku, vďaka čomu sa v sezóne r. 2013 stala jedným z najvyhľadávanejších turistických cieľov. Je zasadená do kaňonu, ktorý vytvoril Pivovarský potok. Ten steká spod hrebeňa Lúčanskej Malej Fatry do Martina.

Trasa: Martin – Stráne, varianty B (ľahší), variant C (ťažší), Pivovarský potok – Martinské hole
Atrakcie: kaňon Pivovarský potok, vodné kaskády, rôzne obtiažnosti lezenia, informačné tabule o biodiverzite miestneho horstva, jediná ferrata v Turci
Náročnosť trasy: mierne náročná, cca 4 hodiny,
Technické parametre:
Obtiažnosť:        variant B a variant C
Dostupné:          nad 10 rokov (odporúčame)
Prístupnosť:       apríl – november
Prístup:              1,5 hod. / 440 m / 5 km
Prechod:            1,0 hod. / 300 m / 1 km
Zostup:              1,5 hod. / 760 m / 7 km

Na hornú časť chodníku sa dostaneme zo žltej TZT, ktorá začína na konečnej zastávke MHD na Stráňach. Vo výške 800 m n. m. odbočíme vľavo a pokračujeme po lesnej ceste až k potoku (1,2 km). V potoku sa chodník začína vo výške 930 m n. m. a vo výške 1 130 m n. m. sa rozdvojuje. Rovno hore pokračuje ľahší variant (B) a vpravo vedie náročnejší variant (C). Obidve končia na modrej TZT vo výške cca 1 250 m n. m., ktorou sa dostaneme na Martinské hole. Nájdeme tu 3 oddychové miesta s lavičkami a 4 premostenia potoka. Chodník je jednosmerný a turistom odporúčame používať ferratový set (prilba, sedací úväz, tlmič pádov a rukavice).

Tip:
Pre skupiny a ostatných záujemcov je možné zapožičať ferratovú výbavu, pre zahraničných návštevníkov je možnosť zabezpečiť sprievodcu (anglicky, nemecky, rusky).
V prípade záujmu sa kontaktujte na tel. čísle 0905 682 854 alebo emailom kracmer@skialpkrivan.sk